Biojäätmete liigiti kogumine
Biojäätmete sorteerimine on keskkonnasõbralik tegu!
Kas sa teadsid, et ligikaudu üks kolmandik kuni pool koduses majapidamises tekkivatest jäätmetest on biojäätmed- köögi- ja aiajäätmed?
Pannes biojäätmed segaolmejäätmete mahutisse, muudavad biojäätmed teiste jäätmete taaskasutuse raskeks, vahel lausa võimatuks. Sorteerimata segaolmejäätmed põhjustavad prügilas nõrgvee teket ja prügilagaasi, eelkõige metaani, millel on oma osa kasvuhooneefekti tekkimises.
Biojäätmeid saad koguda nii:
Muretse kööki nõu biojäätmete kogumiseks, nt aukudega plastkarp, et niiskust ei tekiks.
Biojäätmeid võib koguda biolagunevasse kilekotti või paberkotti, papp-pakendisse.
Tavaline kilekott biojäätmete kogumiseks ei sobi, sest see ei lagune.
Märjad jäätmed tuleb enne äraviskamist nõrutada – nii väldid liigse niiskuse sattumist mahutisse, mahuti määrdumist ning biokottide kiiret lagunemist.
Kes peavad biolagunevaid jäätmeid koguma?
Tallinna jäätmehoolduseeskiri kohustab biolagunevaid jäätmeid koguma eraldi mahutisse kõigis elamutes, kus on vähemalt 10 korterit, asutustes-ettevõtetes, kus neid jäätmeid tekib.
Üksikelamutes, vähem kui kümne korteriga kinnistul ja korraldatud jäätmeveo vanalinna piirkonnas ei pea olema eraldi biolagunevate jäätmete mahutit juhul, kui kinnistul on segaolmejäätmete mahuti ja seda tühjendatakse üks kord nädalas.
Talitsed targalt, osta toitu ainult vajaminev kogus!
Toit mis jõuab taldrikult prügikasti on loodusvara ja raha raiskamine.
Mida panna biolagunevate jäätmete mahutisse?
Biolagunevate jäätmete mahutisse tuleb panna:
- Liha- ja kalajäätmed, sh kalaluud, riknenud köögi- ja puuviljad, köögi- ja puuviljade koorimisjäägid, leib, sai, poolfabrikaadid, pagaritooted ja kondiitritooted, juustud, kanamuna koored ning muud tahked toidujäätmed
- Majapidamispaber, pabersalvrätid, kohvipaks, paberfiltrid, teepakid, pabermassist munarestid
- Toataimed sh -muld ja lõikelilled
Biolagunevate jäätmete mahutisse ei tohi panna:
- Toiduõli, piima, hapupiima, suppi, kastmeid ja muid vedelaid toite ja toiduaineid
- Vedelikke
- Suuri konte
- Kilet, metalli, klaasi, tuhka, suitsukonisid, pakendeid, vahatatud ja kiletatud pappi, tolmuimejakotid, kasutatud ühekordsed toidunõud, muid bioloogiliselt mittelagunevad jäätmeid ning ohtlikke jäätmeid.